Czy przyjmowanie witamin w ciąży jest konieczne?

Ciąża jest szczególnym czasem dla kobiety, podczas którego wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu przyszłej mamy, ale i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

Dostarczenie ich w diecie może okazać się niedostateczne, dlatego warto wspomóc się z użyciem suplementacji.

Witaminy, które warto dostarczyć w ciąży

Wdrożenie suplementacji zalecane jest od samego początku ciąży i powinno być jedynie dopełnieniem zbilansowanej diety, bogatej w produkty o wysokiej wartości odżywczej.

Wśród witamin odgrywających kluczową rolę w trakcie ciąży są między innymi:

  • kwas foliowy, nazywany inaczej witaminą B9/B11. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za wsparcie rozwoju układu nerwowego dziecka oraz zapobieganie wystąpienia wad cewy nerwowej. Jego przyjmowanie jest szczególnie istotne w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem właśnie w pierwszych tygodniach ciąży ma miejsce rozwijanie wspomnianego układu. Ponadto witamina B9 bierze udział w biosyntezie DNA.
  • żelazo, wzrost zapotrzebowania na ten pierwiastek w ciąży wzrasta aż dwukrotnie. Niedobór powoduje niedokrwistość, która może prowadzić do obumarcia płodu bądź wcześniejszego porodu.
  • witamina E, pomocna jest w zakotwiczeniu zarodka w macicy, dlatego szczególnie istotne jest przyjmowanie na początkowych etapach ciąży.
  • witamina D3, bierze udział w tworzeniu szkieletu płodu oraz odpowiada za prawidłową budowę kości, a dodatkowo powoduje skuteczniejsze wchłanianie wapnia.
  • jod, podobnie jak kwas foliowy przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, natomiast wynikiem jego niedoboru może być upośledzenie umysłowe dziecka.
  • redakcja serwisu https://prowitaminy.pl/ dodaje, że kwasy omega, są źródłem kwasów tłuszczowych, niezbędnych do rozwoju mózgu płodu, a także odpowiadają za prawidłowe widzenie.