Jaki skład mokrej karmy dla kota jest optymalny?

Bazą żywieniową kotów powinno być surowe mięso, ryby, zwierzęce tłuszcze i podroby. Oczywiście większość właścicieli kotów domowych zamiast samodzielnego komponowania kociej diety decyduje się na zakup gotowej karmy. W sprzedaży dostępne są zarówno karmy suche, jak i mokre. Karma sucha najczęściej ma formę drobnych granulek. Mokra karma dla kota sprzedawana jest w małych saszetkach zawierających jedną porcję pożywienia lub w większych puszkach zawierających kilka porcji.

Co powinien jeść kot?

Kot powinien jeść mięso i jego pochodne oraz ryby. W naturalnych warunkach koty nie jedzą roślin, w związku z czym ich zdolność do trawienia węglowodanów jest mocno ograniczona. Podstawą kociej diety powinny być zatem białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Karma podawana zwierzęciu nie powinna zawierać roślin, zwłaszcza zbóż. Oczywiście nawet w najlepszej jakości mokrych karmach dla kotów możemy znaleźć roślinne dodatki, ale ich zawartość jest minimalna. Zwykle są to zioła, ewentualnie owoce i warzywa, które mogą wspomóc trawienie i dostarczyć zwierzęciu porcję dodatkowych witamin i minerałów. Sucha lub mokra karma dla kota obowiązkowo powinna zawierać taurynę, czyli aminokwas niebiałkowy, który nie buduje mięśni, ale jest ważny w wielu innych procesach. W przypadku kotów tauryna odpowiada m.in. za prawidłową pracę serca i narząd wzroku. Kocia karma powinna zawierać również wszystkie niezbędne dla funkcjonowania zwierzęcia witaminy i minerały.

Czego nie powinno być w mokrej karmie?

Koty mają problem z trawieniem węglowodanów, a zatem w mokrej karmie dla kota procentowa zawartość składników roślinnych powinna być minimalna. W najlepszej jakości produktach znajdziemy niemal wyłącznie mięso i jego podroby, w tym mięso oraz tłuszcz rybi bogaty w wartościowe kwasy tłuszczowe. W dobrej jakości karmach nie znajdziemy skrobi, konserwantów, sztucznych aromatów i innych polepszaczy smaku. To produkty możliwie naturalne, bazujące na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym. Choć zgodnie ze stereotypem koty uwielbiają mleko, to jednak żadna markowa mokra karma dla kota nie zawiera w swoim składzie mleka i jego pochodnych. Po prostu większość dorosłych kotów nie trawi laktozy i tego typu składniki w diecie kota mogą powodować problemy trawienne.

W wariancie optymalnym, w mokrej karmie dla kotów nie znajdziemy żadnych roślinnych dodatków, a jedynie mięso i jego pochodne. Oczywiście większość producentów stosuje roślinne wypełniacze, ale nie warto sięgać po karmy, w których znajdują się ziarna zbóż. Koty źle trawią skrobię i tego typu dodatki są dla nich niewskazane.