Nieprzewidywalność rynku kryptowalut

Pierwsza wycena bitcoina miała miejsce 9 lutego 2011r. Jeden bitcoin był wówczas wart 1 dolara amerykańskiego. Już w czerwcu tego samego roku wycena ta wzrosła do 10 dolarów, po dwóch latach (04.2013r.) do 266 dolarów.

W roku 2017 za 1 bitcoina można było już otrzymać 1055,26 USD. Kurs tej kryptowaluty nie wzrastał jednak liniowo, miał spadki i zwyżki, jednak kto w nią zainwestował od początku dzisiaj jest milionerem. Zwyżkujące kursy i wyraźny trend zwyżkowy mogą skłaniać do inwestowania w wirtualne waluty. Z drugiej strony jednak wielu sceptyków przestrzega przed taką formą inwestowania, uznając ją za zbyt ryzykowną. Brak tutaj jakichkolwiek gwarancji bankowych czy rządowych, a przykład bitcoina uświadamia że wzrosty nie trwają stale, a trend wzrostowy potrafi wyhamować. Warto pamiętać, że mechanizmy rynkowe – nie tylko kryptowalut – są tak stworzone, aby ceny nie rosły w nieskończoność.

Istotne znaczenie dla ryzyka inwestycyjnego ma to, że rynek kryptowalut odznacza się bardzo dużym stopniem wolności. Powstały kryptogiełdy, za pośrednictwem których użytkownicy mogą dokonywać między sobą transakcji w bitcoinach oraz w innych wirtualnych walutach. Nie ma możliwości blokady konta kryptowalutowego czy też dokonania zajęcia komorniczego. Nie ma żadnego podmiotu który w jakikolwiek sposób wpływałby na ten rynek. Decyduje wyłącznie prawo popytu i podaży oraz psychologia zachowań giełdowych graczy.

One thought on “Nieprzewidywalność rynku kryptowalut

Dodaj komentarz