Zdrowa dieta dla psa – fakty i mity

Wielu właścicieli czworonogów zachodzi w głowę, czym karmić swojego pupila. W sieci można znaleźć wiele propozycji „zdrowych diet”, które mogą zaszkodzić Twojemu psu. Zanim zdecydujesz się na zastosowanie, którejś z nich przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, dlaczego ważna jest odpowiednio dobrana karma oraz jakie są popularne fakty i mity na temat karmienia zarówno psów rasowych, jak i kundelków.  

Dobra karma to duży wydatek

Karmy z serii premium są z reguły droższe niż te, które znajdziesz na półce w markecie, to prawda. Warto jednak pamiętać, że to inwestycja w zdrowie twojego psa i rzadsze wizyty u weterynarza. Zbilansowana karma, np. karma dla psa Pan Mięsko, to pełnowartościowy posiłek pełen witamin i minerałów, co w praktyce oznacza profilaktykę chorób i witalność czworonoga.  

Psy są wszystkożerne

To jeden z najczęściej powielanych mitów, a tymczasem psy podobnie jak ludzie mają różnego rodzaju alergie, których ignorowanie może doprowadzić do poważnych chorób związanych nie tylko z układem pokarmowym. Dlatego decydując się na psa rasowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z predyspozycjami jego rasy do alergii i różnych chorób. Pozwoli nam to uniknąć różnych dolegliwości u psa, a przy tym zaoszczędzić stresu związanego z częstymi wizytami u weterynarza. Jest to ważne zwłaszcza wśród ras, które zjadają wszystko, co znajdą na swojej drodze jak na przykład Labradory z genetyczną skłonnością do alergii na kurczaka. Warto również pamiętać, że psy (każdej rasy i mieszanki) ogólnie źle znoszą pokarmy z: czekoladą (kakao), rodzynkami, kawą, czy też warzywami takimi jak: cebula, czosnek, szczypiorek. Najlepszym sposobem żywienia psa od pierwszych miesięcy życia jest pełnowartościowa karma, np. sucha karma dla psa Genesis. 

Zdrową sierść zapewnia jajko

Zawarte w jajkach witaminy: A, B, B3, D3 i E, a także biotyny sprawiają, że regularne spożywanie tego produktu wpływa widocznie na kondycję skóry i sierści psa. To nie jedyne zalety, jakie płyną ze spożywania przez psa jajek. Same żółtka wpływają pozytywnie na pracę trzustki i wątroby oraz pomagają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem powodującym degenerację siatkówki oka. Warto jednak pamiętać, że jajka należy przed podaniem ugotować, ponieważ płynne jajko może zawierać bakterie salmonelli. Surowe białko jest szkodliwe dla psów. Lepszym sposobem suplementacji niezbędnych witamin jest podawanie czworonogowi pełnowartościowej karmy, jak karma mokra dla psa Alpha Spirit. 

Nie wolno zmieniać psu karmy

To kolejny mit, który może być szkodliwy dla zdrowia naszego czworonoga. Dlaczego? Psie podniebienia nie różnią się aż tak bardzo od ludzkich w kwestii smakowych upodobań. Zmiana karmy do czasu do czasu nie tylko zapewni psu różne doznania smakowe, ale także nieco inaczej skomponowane składniki odżywcze. Podobnie jak w przypadku, gdy pies zacznie wykazywać symptomy alergii, co może się zdarzyć nawet po pół roku stosowania danej karmy. Dlatego warto karmić psa sprawdzonymi, hipoalergicznymi karmami, jak np. karma dla psa Baltica. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że pies podobnie jak człowiek zmienia swoje nawyki wraz z wiekiem, a co za tym idzie zapotrzebowanie kaloryczne oraz witaminowe. Dlatego warto, podczas dobierania karmy pamiętać o zmiennej aktywności naszego psa i z czasem przerzucić się na karmę dedykowaną seniorom. 

Artykuł powstał we współpracy z https://petbox.pl/