pieniadze

Dziwne fakty na temat pieniędzy

Po przeczytaniu tego artykułu już nigdy nie spojrzycie na pieniądze w ten sam sposób. I możecie być bardzo zaskoczeni tym, co tak naprawdę możecie znaleźć we własnym portfelu.

Brudna forsa

Po pierwsze, pieniądze są pokryte zarazkami. Wiele badań wykazało, że pieniądze – zwłaszcza banknoty drukowane na materiałach w dużej mierze bawełnianych – mogą zawierać szeroką gamę bakterii i wirusów.

W rzeczywistości raport z Southern Medical Journal wykazał, że aż 94 procent testowanych banknotów dolarowych zawierało patogeny, w tym Salmonellę, gronkowca i E. coli. Z kolei inne badanie wykazało, że wirus grypy może utrzymywać się na banknotach do 17 dni.

Większość patogenów znajdujących się na pieniądzach jest nieszkodliwa. Jednakże mądrze jest umyć ręce po dotykaniu gotówki.

Produkcja monety droższa od samej monety

Ze względu na rosnące ceny metali mennica zazwyczaj wydaje więcej pieniędzy na produkcję i dystrybucję monet, niż są w one rzeczywistości warte.

Niestety sama zmiana składu monet nie jest tutaj odpowiedzią. Szacuje się, że zmiana waluty mogłaby słono kosztować firmy, których działalność opiera się na monetach, czyli pralnie samoobsługowe, automaty spożywcze itp.

Pieniądze i ich trwałość

Przytłaczająca większość drukowanych dziś pieniędzy (około 95 procent) ​​drukowana jest głównie po to, by zastąpić stare, zużyte banknoty lub walutę wydaną w obcych krajach.

Podczas gdy wszystkie banknoty drukowane są na tym samym papierze, te o mniejszych nominałach, czyli te, które wymieniane są częściej, mają znacznie krótszą żywotność niż banknoty o większych nominałach.

Użytkowanie jednego banknotu trwa od 3 do 15 lat – w zależności od jego nominału.

Marynowanie pieniążków

Marynowanie jest powszechną techniką w kuchni, ale w mennicach stosuje się ją również podczas produkcji niektórych monet. Jednakże w przeciwieństwie do kuchni, zamiast marynowania monet w occie, nowe monety moczone są w roztworze chemicznym, który czyści i poleruje ich powierzchnie.

Proces ten zapewnia, że ​​wizerunki na monetach, a także napisy i inne szczegóły pozostają wyraźne i łatwe do odczytania podczas procesu tłoczenia.

Bonus: Czy brak pieniędzy stwarza ryzyko dla zdrowia?

Oto kolejny zaskakujący fakt, który pewnie sprawi, że zastanowimy się nad naszym stosunkiem do pieniędzy. Prawda jest taka, że w przypadku wielu osób, które zmagają się z problemami finansowymi i nie tylko, stres związany z pieniędzmi może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tak więc miejmy to na uwadze, gdy następnym razem będziemy martwić się naszym budżetem.