Zbliża się sezon na nowalijki. Niestety, nie wszyscy się z tego powodu cieszą. Prawdą jest bowiem, że już od kilku lat ceny produktów rolnych są bardzo wysokie. Czy jednak oznacza to, że należy rezygnować z ich spożywania? Nic bardziej mylnego! Świeże warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety. Jakie są jednak wieści rolnicze – będzie drożej, czy wręcz przeciwnie? Sprawdźmy, bazując na najnowszych informacjach!
Warzywa i owoce – kupuj je mądrze
Podstawą, jeśli chodzi o to, aby ceny produktów rolnych nie stanowiły ogromnego obciążenia dla naszego domowego budżetu, jest kupowanie ich rozsądnie, najlepiej bezpośrednio od rolników (krótszy łańcuch dostaw to niższe ceny). Nie mniej istotne powinny być jednak względy zdrowotne – zwracajmy uwagę na jakość płodów rolnych – wybierajmy tylko te produkty rolnicze, które pochodzą z ekologicznych upraw, a co za tym idzie – są najzdrowsze. To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać, kiedy kupujemy warzywa i owoce.
Jak kupować warzywa i owoce od rolników?
Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o minimalizowanie przez nas odczucia wysokości cen produktów rolnych, jest kupowanie ich dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Wieści rolnicze są nieubłagane – wszelkich artykułów spożywczych kupujemy za dużo, a co za tym idzie – marnujemy żywność. Wysokie ceny produktów rolnych powinny zmobilizować nas, jako konsumentów, do dokonywania bardziej przemyślanych zakupów.
Dlaczego warto jeść świeże warzywa i owoce pochodzące z ekologicznych upraw?
Wieści rolnicze, jeśli chodzi o ceny produktów rolnych, niestety nie są optymistyczne. Długa zima, susza i wreszcie bardzo wysokie ceny prądu czy gazu sprawiają, że rolnicy – jak zresztą każda branża – zmuszeni zostali podnieść ceny swoich produktów. Odpowiedzialne ich kupowanie, wybieranie tylko takich produktów, których rzeczywiście potrzebujemy, czy niekupowanie „na zapas”, z całą pewnością będzie dla nas opłacalne. Jedno jest pewne – wysokie ceny produktów rolnych nie mogą nas zniechęcić do ich zakupu. Świeże warzywa i owoce z ekologicznych upraw to podstawa każdej, odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety. W końcu lekarze podkreślają, że lepiej dostarczać organizmowi witamin i składników mineralnych bezpośrednio z pożywienia, a nie z suplementów.