Co to jest upcycling?

Upcycling to przetwarzanie przedmiotów już niepotrzebnych w inne, o wyższej wartości. Inaczej mówiąc to nadawanie przedmiotom nowego życia.

Upcycling świetnie wpisuje się w modę na DIY (zrób to sam) oraz less i zero waste. W ostatnich latach pojawiło się wiele trendów zarówno w modzie i jak w urządzaniu wnętrz wpisujących się właśnie w upcycling. Takim przykładem jest wykorzystywanie niepotrzebnych palet do tworzenia mebli, wykonywanie wielorazowych torebek na warzywa i owoce z niepotrzebnych firanek czy wykorzystywanie niepotrzebnych przedmiotów jako kwietniki ogrodowe. Mistrzami upcycklingu było pokolenie powojenne, ze względu na braki podstawowych artykułów ludzie często nadawali drugie życie przedmiotom. Szycie koca czy narzuty z niepotrzebnych materiałów (np. starych koszulek) czy prucie swetrów dla pozyskania włóczki i stworzenia nowego ubrania to również przykłady upcycklingu, który ostatnio wraca do łask.

A co daje upcyckling?

Przede wszystkim pozwala na znaczne oszczędności poprzez zmniejszenie kosztów tworzenia nowych rzeczy i ogranicza ilość wytwarzanych śmieci. Dodatkowym atutem jest satysfakcja ze zrobienia czegoś własnoręcznie i wykorzystanie z pozoru niepotrzebnych przedmiotów.