Ekopielęgnacja – czy jest dla ciebie?

Na rynku jest coraz więcej kosmetyków z napisami „eko” czy „naturalny”. Chcesz je stosować? To warto wiedzieć, zanim sięgniesz po ekologiczny krem!

Krem naturalny jest bezpieczniejszy niż z syntetycznymi składnikami – MIT

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa są identyczne dla wszystkich kosmetyków – nieważne, czy stworzone zostały na bazie substancji chemicznych, czy naturalnych. Każdy krem przed dopuszczeniem do użytku jest badany pod względem bezpieczeństwa. Wniosek jest jeden: żaden nie powinien zaszkodzić skórze.

Naturalny jest tylko taki, który ma certyfikat – PRAWDA/MIT

Rzeczywiście możesz być tego pewna, jeśli kosmetyk ma certyfikat. Przyznają go upoważnione organizacje. Sprawdzają one substancje użyte w formułach, ich dostawców i proces produkcji według kryteriów, które musi spełnić kosmetyk, aby dostać certyfikat. Jego przyznanie jest procesem długim i kosztownym i stać na to tylko duże marki kosmetyczne. Ale wszystkie kosmetyki naturalne i organiczne powinny przestrzegać normy ISO 16128 wydanej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Zatem np. krem też może być naturalny bez certyfikatu. Warto przestudiować skład tzw. INCI.

Produkty eko, bio nie uczulają – MIT

Aż 26 potencjalnych alergenów, które należy wykazywać w składzie na opakowaniu kosmetyku, to substancje naturalne. Kosmetyki naturalne mogą więc uczulać. Jeśli masz wrażliwą skórę, przed użyciem produktu eko zrób test na skórze. Alergikom raczej poleca się kosmetyki na bazie przebadanych związków chemicznych o właściwościach hipoalergicznych.

Kosmetyki może stosować kobieta dojrzała – PRAWDA

Skutecznie nawilżają, odżywiają, regenerują skórę, i to w naturalny sposób. Tak samo jak konwencjonalne – wspierają system ochronny skóry oraz pobudzają jej odnowę. Ekstrakty roślinne mają budowę podobną do komórek naszego ciała, dzięki czemu potrafią dostosować się do naturalnego cyklu skóry.

Wśród składników eko są dobre i tzw. złe – PRAWDA

Trzeba dokładnie czytać etykiety naturalnych preparatów, bo niektóre składniki naturalne mogą działać niekorzystnie na skórę. Czasem powodują kontaktowe zapalenie i podrażnienie skóry, uszkodzenie jej bariery ochronnej, niszczenie kolagenu i elastyny i w efekcie przyśpieszają starzenie.

Kosmetyki naturalne działają wolniej niż konwencjonalne – MIT

By przekonać się, jak działa zarówno krem stworzony na bazie chemii, jak i naturalny, powinnać stosować go co najmniej miesiąc. Konwencjonalny może zawierać syntetyczne oleje mineralne czy silikony, które optycznie dają efekt natychmiastowego wygładzenia skóry, czego nie uzyskasz, wybierając krem eko.

Kosmetyki naturalne są mniej trwałe, bo nie mają konserwantów – MIT

Choć certyfikowane kosmetyki nie mogą zawierać chemicznych konserwantów, mają konserwanty. Ich rolę pełnią olejki eteryczne czy mieszanki alkoholu z kwasem, np. DHA BA. I tak np. kremy mają trwałość po otwarciu 6 miesięcy, a make-up mineralny – 5 lat.