Huawei – historia szpiegostwa

Marka Huawei została założona w 1987 roku przez byłego oficera wysokiej rangi służącego w chińskiej armii, Ten Zheng-feia. W ciągu kilku ostatnich lat ciągle zauważa się wzrost sprzedaży produktów tej marki z branży elektronicznej i telekomunikacyjnej. W obecnej chwili firma Huawei jest drugim spośród największych sprzedawców smartfonów na świecie. Zaraz za słynnym Samsungiem.

Pomimo zapewnień że koncern nigdy nie przekazywał danych swoich użytkowników, Stany Zjednoczone są innego zdania. Nie od dziś wiadomo że w Chinach relacje między władzą a biznesem nie są klarowne a gdy do tego dodać fakt że Huawei prowadzony jest przez byłego wojskowego, musi być coś na rzeczy.

Amerykanie obawiają się że poprzez urządzenia chińskiej marki, rząd w Paliwie jest w stanie gromadzić wszelkie informacje oraz przejmować kontrolę nad użytkownikami marki Huawei. Ponoć mogą oni również zyskiwać dostęp do kontroli nad systemem łączności oraz innymi sferami życia.

Za sprawą byłego już Prezydenta USA Donalda Trumpa, wszystkie amerykańskie agencje rządowe, mają zakaz korzystania ze sprzętów oferowanych przez Huawei. Zakazano także ich zakupów od jakiejkolwiek jednostki należącej do chińskich władz.