oszczedzanie

10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Prawda jest taka, że istnieje wiele wspaniałych metod na oszczędzanie pieniędzy, dzięki którym każdego miesiąca możemy wrzucać dodatkowe monety do naszej skarbonki. Tym sposobem uzyskamy zastrzyk dodatkowej gotówki, mając możliwość odłożenia trochę funduszy na czarniejszą godzinę.

Oto niektóre z najlepszych wskazówek na oszczędzanie pieniędzy:

Określić budżet

Dobrym nawykiem jest ustalenie miesięcznego budżetu, aby zaplanować wydatki. Taka opcja pomoże nam wydawać mniej i zaoszczędzić więcej. Przykładowo, dzięki różnym aplikacjom, jakie dostępne są na dzisiejszym rynku, możemy kategoryzować transakcje na koncie bieżącym (np. rachunki za mieszkanie, artykuły spożywcze, jedzenie na mieście, podróże itp.), aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz tego, gdzie je wydajemy.

Dzięki temu będziemy mogli łatwiej dostrzec okazje na oszczędzanie pieniędzy każdego miesiąca lub nawet przekazywać darowizny na cele charytatywne.

Powoli do celu

Jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi, skupienie się na małych zmianach w celu zaoszczędzenia naszych ciężko zarobionych grosików może mieć ogromne znaczenie. Ograniczenie kilku nieistotnych rzeczy, takich jak jedzenie na mieście lub jedzenie na wynos, może nam pomóc w uzbieraniu dodatkowej gotówki każdego miesiąca.

Aczkolwiek powinniśmy to robić powolutku i stopniowo, a nie zbyt drastyczne. W przeciwnym razie – prędzej czy później – wrócimy do starego schematu.

Ustalić cel oszczędnościowy

Stwórzmy listę krótko- i długoterminowych celów do osiągnięcia i obserwujmy, jak nasze oszczędności rosną. Prawdą jest, że ludzie oszczędzają średnio dwa razy więcej, jeśli oszczędzają na jakiś cel.

Zbierać resztę z zakupów

Pozwólmy naszemu bankowi wykonać za nas ciężką pracę, zaokrąglając codzienne wydatki, aby zwiększyć nasze oszczędności. Kiedy płacimy kartą debetową, kwota zostanie zaokrąglona w górę, a zapasowa reszta zostanie wysłana bezpośrednio na konto oszczędnościowe.

Rozwiązania ekologiczne

Zmniejszenie śladu węglowego nigdy nie było tak ważne jak dzisiaj. Jednak faktem jest, że wydajemy dużo pieniędzy na gaz i prąd. Z tego względu warto przerzucić się na rozwiązania ekologiczne, które pomogą nam zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. A to będzie też dobrą korzyścią dla Matki Natury.

Zmienić dostawcę energii

Ze względu na obecną sytuację z rosnącymi cenami za energię oraz wieloma firmami energetycznymi, które nie mogą kontynuować handlu, znalezienie oferty przy zmianie dostawcy energii może być obecnie trudniejsze. Jednakże nie jest niemożliwe, więc warto się nad tym zastanowić.

Nowe oferty multimedialne

Niezależnie od tego, czy jest to umowa na telefon komórkowy, łącze szerokopasmowe czy pakiet telewizyjny, na rynku istnieją rozmaite oferty. Jest to szczególnie warte zastanowienia, jeżeli jesteśmy z obecnym dostawcą usług od jakiegoś czasu i nie zapewnia nam już tego, czego potrzebujemy.

Porzucić stare metody płatności

Dzięki najnowszym aplikacjom finansowym na rynku urządzeń mobilnych możemy przeglądać regularne płatności, a do tego odkrywać różne polecenia zapłaty lub zlecenia stałe, których już nie potrzebujemy. W większości przypadków możemy je anulować online lub telefonicznie. Jednakże warto sprawdzić też wszelkie umowy, jakie mogą być konieczne, abyśmy mogli uniknąć opłaty lub kary za anulowanie.

„Czy naprawdę tego potrzebuję?”

Jeśli zadajemy sobie powyższe pytanie, to istnieje duża szansa, że ​​znamy już odpowiedź. Od karnetów na siłownię po subskrypcje online, jeśli z nich nie korzystamy, po prostu je anulujmy. A jeżeli komuś wydaje się to nieco drastyczne, zawsze może tymczasowo wstrzymać płatności, aby najpierw sprawdzić, czy to dobra decyzja.

Nagradzać się za wydatki

Są różne opcje, jeśli chodzi o to rozwiązanie. Na przykład, jedną z nich może być aktywowanie cashbacku. Albo możemy zafundować sobie nagrodę za każdym razem, gdy uda nam się zaoszczędzić na zakupach więcej, niż planowaliśmy itp.

Warto zastanowić się nad tymi użytecznymi poradami, ponieważ mogą nie tylko dopilnować, że będziemy dysponować grubszym portfelem. Wskazówki te są również znakomite, aby zmniejszyć poziom stresu, jaki nas nęka z powodu zarządzania naszym budżetem.