rower

Ekologiczna jazda!

Nasze pojazdy są jedną z największych szkód dla środowiska, ponieważ spalanie paliw kopalnych, takich jak benzyna i ropa, uwalnia azot i nadmiar dwutlenku węgla, które ogrzewają atmosferę. A to z kolei przekłada się na zaburzenia klimatyczne. Szacuje się, że same emisje gazów cieplarnianych z transportu odpowiadają za około 29% całkowitych emisji, a więc więcej niż w jakimkolwiek innym obszarze.

Na szczęście istnieje kilka rzeczy, jakie możemy zastosować, aby zmniejszyć ilość emisji gazów cieplarnianych w swoim transporcie.

Wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy

Prowadźmy samochód z instalacją gazową. Przy zakupie powinniśmy celować w takie marki i modele, które są przyjazne dla środowiska.

Prawidłowo napompujmy opony. Wielu kierowców jest zaskoczonych, że ciśnienie w oponach może wpływać na emisję gazów. Jednak faktem jest, że niskie ciśnienie w oponach powoduje marnowanie milionów litrów benzyny każdego roku.

Regularnie wymieniajmy olej. Regularna konserwacja samochodu może nie tylko poprawić spalanie benzyny o 4 procent, ale również zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 40% przy rutynowej eksploatacji pojazdu.

Wymieniajmy filtry. Filtry powietrza w samochodzie pomagają utrzymać jego sprawne działanie. Dlatego pamiętajmy o regularnej wymianie filtrów i utrzymujmy niską klimatyzację (lub zamiast tego opuszczajmy szyby), aby przedłużyć ich żywotność.

Wybierzmy najkrótszą trasę. Czasami dłuższa trasa może zaoszczędzić czas z powodu korków i innych problemów na drodze. Jednak dodatkowe kilometry mogą z czasem odbić się na środowisku. Tak więc spróbujmy połączyć sprawunki w jedną podróż i znajdźmy najkrótszą i najbardziej wydajną trasę do miejsca docelowego.

Nie przyspieszajmy. Nadmierna prędkość i agresywna jazda mogą kosztować nas nawet o 30% więcej paliwa, gdy jesteśmy na autostradzie. Zamiast tego, zrelaksujmy naszą stopę na pedale gazu i jeśli to tylko możliwe, unikajmy hamulców.

Włączmy tempomat. Kiedy jedziemy powyżej 80 kilometrów na godzinę, każde dodatkowe 10 kilometrów na godzinę kosztuje dodatkowe złotówki za paliwo. A to oznacza, że ​​zużywamy więcej gazu i emitujemy więcej zanieczyszczeń. Natomiast tempomat może pomóc w utrzymaniu niższej prędkości.

Alternatywny transport ekologiczny

Niekorzystanie z samochodu może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Jednak bez obaw, ponieważ istnieją inne sposoby podróżowania, bez korzystania z osobistego, dymiącego czterokołowca.

Transport publiczny: Transport publiczny zapewnia łatwy sposób na pozostawienie samochodu w garażu. Dzięki temu możemy skorzystać z tańszego i bardziej energooszczędnego transportu do pracy.

Wspólna podróż do pracy: Jeżeli zdecydujemy się na dojazdy do pracy tylko z czterema innymi osobami w jednym samochodzie, będziemy już mogli zaoszczędzić dziesiątki godzin emisji dwutlenku węgla.

Rower: Dane pokazują, że jeśli do 2050 roku zaledwie 20% kierowców na świecie będzie jeździć do pracy lub po mieście rowerem, może to już skutkować o 11% mniejszą całkowitą emisją dwutlenku węgla.

Rower elektryczny lub skuter: Rowery elektryczne i skutery mogą być znacznie szybsze, gdy mieszkamy w mieście, gdzie często panują korki, szczególnie w centrum. W takim wypadku ścieżki rowerowe i parkowe, a także inne podobne trasy stają się realną opcją na łatwe i szybkie dojazdy, które nie szkodzą środowisku.

Pojazd elektryczny lub hybrydowy: Pojazdy elektryczne lub hybrydowe mogą wymagać większych inwestycji z góry. Jednak w przeciwieństwie do rowerów elektrycznych działają na większe odległości.