Pieczenie ciast to kunszt, który warto w sobie rozwijać. Taka umiejętność może okazać się nie lada wybawieniem w sytuacjach wymagających przygotowania czegoś „ekstra” dla naszych gości, ale przede wszystkim daje nam wolność, której nie uzyskamy, kupując ciasta w sklepach.
Posiadanie takich umiejętności pozwala nam na prawdziwy relaks w kuchni, w której za naszą sprawą będą powstawały prawdzie kulinarne arcydzieła. Czy jednak faktycznie wszyscy powinni jeść ciasta i co w przypadku, kiedy chorujemy na cukrzycę?
Ciasto dla diabetyka
Mogłoby się wydawać, że pieczenie ciast w przypadku diabetyków nie ma najmniejszego sensu i że co nieco mija się z celem. Nie jest to jednak prawda. Tak samo jak stwierdzenie, że tego typu ciasta nie mają prawa być pysznymi i zachwycającymi wypiekami. Przepisy na ciasta dla diabetyków różnią się nieco od standardowych przepisów, ponieważ uwzględniają zapotrzebowanie chorujących na konkretne składniki. Trzeba również w takim przypadku uwzględnić rezygnację z pewnych stałych elementów ciast. Liczy się jednak efekt końcowy oraz fakt, że przygotowane z myślą o cukrzyku ciasto może być pyszne i w żaden sposób nie wpłynie na poziom cukru. Do ciasta dla diabetyków należy użyć mąki żytniej lub pszennej pełnoziarnistej.
Naturalnie, nie możemy zastosować cukru, ale na szczęście rynek pełen jest idealnych substytutów i zamienników, które świetnie sprawdzą się w tej roli. Warto wykorzystać stewię lub erytrolem. Dzięki nim nasze ciasto nabierze odpowiedni poziom słodkości. Warto również pamiętać o tym, by ewentualna masa nie składała się wyłącznie z kalorycznych i tłustych składników. W tym wypadku o wiele lepszym wyborem będzie półtłusty twaróg, aniżeli śmietana czy tłuste odmiany twarogu. Lekka modyfikacja składników sprawi, że ciastem będzie mógł się zajadać każdy, bez względu na zdrowie.
Ciasto jest lekiem na całe zło!
Zarówno ciasta bez pieczenia, jak i standardowe wypieki są elementem tradycji i sposobem na wyrażenie pewnych emocji. W dniu urodzin to właśnie ciasto symbolizuje wkroczenie w kolejny rok życia i to ono jest podstawą każdej imprezy o takim charakterze. W trakcie Świąt Wielkanocnych ciasto staje się symbolem doskonałości. W codziennym życiu również może mieć ogromne znaczenie i symbolikę o której warto pamiętać. Domowy wypiek przygotowany własnymi rękami może być sposobem na okazanie miłości, troski i zaangażowania. Wysiłek włożony w pieczenie jest wartością, której nie sposób nie docenić nawet wtedy, gdy powstanie niemile widziany zakalec lub coś po prostu nie pójdzie po naszej myśli. Liczą się intencje.
Ciasto na stołach polskich gości od zarania dziejów i jest stałym elementem naszej kultury. Stanowi pewnego rodzaju narzędzie, dzięki któremu łatwiej przychodzi okazywanie nam uczuć trudnych do wyartykułowania. Nie ma przecież lepszego sposobu na to, aby pokazać komuś, że nam zależy. Blach pysznego ciasta doskonale nam w tym pomoże!