Jak wiadomo, żadna Wielkanoc nie może odbyć się bez wizyty kicającego futrzaka z długimi uszami. W związku z tym, jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego Zajączek Wielkanocny jest rozpoznawany jako uniwersalny symbol Świąt Wielkanocnych, odpowiedź możecie uzyskać, czytając poniższy tekst.
Protestanci niemieccy
Faktem jest, że „Zajączek Wielkanocny” istnieje od końca XVII wieku. W przeszłości ten sympatyczny zwierzak był zającem, który składał kolorowe jajka jako prezenty dla grzecznych dzieci. Oczywiście brzmi to nieco znajomo i całość jest bardzo podobna do rozdającego prezenty, Świętego Mikołaja. Jednak dzieje się tak, ponieważ niemieccy protestanci wyobrażali sobie, że Zajączek Wielkanocny będzie pełnił podobną funkcję do tej, jaką pełni Święty Mikołaj.
Zajączek stosunkowo szybko rozprzestrzenił się po Europie, a w XVIII wieku zawitał też do Ameryki, gdzie przywieźli go ze sobą osadnicy holenderscy. Dzisiaj niemal w każdym kraju świętującym Wielkanoc Zajączek zostawia kolorowe jajka dla grzecznych dzieci. Jest to też tradycja, która doprowadziła do dzisiejszego szukania ukrytych łakoci wielkanocnych.
Pogańskie uroczystości
Inna historia pochodzenia Zajączka Wielkanocnego obejmuje pogańskie obchody wiosennej odnowy życia i płodności. Tak się składa, że rocznica zmartwychwstania Chrystusa pokryła się z wiosenną równonocą. A to doprowadziło do jej połączenia z Wielkanocą.
Warto nadmienić, że zarówno jaja, jak i zające reprezentowały wówczas płodność. Z tego względu ludzie celebrowali nadejście Wielkanocy, dekorując jajka.
Wielkanoc dzisiaj
Zajączek Wielkanocny jest teraz oficjalnym symbolem Świąt Wielkanocnych. Dzieci postrzegają Zajączka Wielkanocnego jak Świętego Mikołaja – a więc kogoś, kto odwiedza je potajemnie, zostawiając rozmaite smakołyki. Jest to jedna z tych chwil świątecznych, jakiej najmłodsi wyczekują z największą niecierpliwością.